Кафедра філософії

Мова:

МІЖНАРОДНА КАМПАНІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»

Центром гендерної освіти, Соціально-психологічною службою, викладачами кафедри філософії в рамках Міжнародної кампанії «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» проводиться низка online заходів для студентів та студенток університету.
«16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» — це Міжнародна кампанія, яка стартує 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і завершується 10 грудня, у День прав людини.

Хоча рух за подолання гендерно зумовленого насильства потребує постійної уваги впродовж усіх 365 днів на рік, «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» є надзвичайно важливою частиною активних дій для створення умов для безпеки та захисту всіх членів суспільства. З нагоди кампанії «16 днів активізму» окремі люди й організації по всьому світу закликають припинити гендерно зумовлене насильство — насильство проти людини за гендерною ознакою.
Щорічно в Україні, з 25 листопада до 10 грудня включно, проводиться ця Міжнародна кампанія, яку ініціював Перший всесвітній інститут глобального жіночого лідерства у 1991 році і продовжує щорічно координуватися Центром глобального лідерства жінок. Дати початку та завершення Кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини:
– 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.
– 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
– 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством.
– 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
– 5 грудня – Міжнародний день волонтера.
– 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.
– 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
– 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Метою кампанії є привернення уваги громадськості до проблем насильства.
За даними ВООЗ майже третина всіх жінок в світі протягом життя піддається фізичному та / або сексуальному насильству з боку інтимного партнера або сексуальному насильству з боку інших осіб. До 38% випадків насильства з боку партнера в домашній обстановці. Згідно з оцінками, один мільярд дітей у віці від 2х до 17 років (половина дітей у світі) в останній рік постраждали від фізичного, сексуального чи психологічного насильства або відсутності піклування. За даними ООН, кожна 6-та жінка в Україні пережила принаймні одну з форм насильства протягом останніх 12 місяців. Від 1 до 3 млн дітей в Україні стають свідками або жертвами домашнього насильства.
За даними Мультимедійної платформи іномовлення України «Укрінформ» від 25.11.21 р., Міністерство соціальної політики України працює над створення мобільного додатку “Кнопка допомоги”, що дасть змогу автоматично з’єднатися з гарячою лінією для постраждалих від домашнього насильства. Про це сказала заступник міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Ольга Ревук на брифінгу в Укрінформі в межах проведення щорічної Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства”. Зокрема, вона поінформувала про проєкт за підтримки Фонду народонаселення ООН і Міжнародного благодійного фонду “Українська фундація громадського здоров’я” – розроблення інтерактивної мапи допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.

ЯКІ ОРГАНІЗАЦІЇ В УКРАЇНІ ПРОТИДІЮТЬ ГЕНДЕРНО ЗУМОВЛЕНОМУ НАСИЛЬСТВУ?

«ЛА СТРАДА – УКРАЇНА»
Громадська міжнародна правозахисна організація, яка працює для забезпечення ґендерної рівності, запобігання всім видам гендерного насильства, зокрема насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та забезпечення прав дітей, сприяючи впровадженню міжнародних стандартів прав людини в усі сфери життя суспільства та держави. “Ла Страда – Україна” має гарячу лінію з питань запобігання торгівлі людьми, запобігання насильству та захисту прав дітей. 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)
ЛІГА ЗАХИСТУ ПРАВ ЖІНОК «ГАРМОНІЯ РІВНИХ»
Громадська організація, яка об’єднує небайдужих ініціативних людей – чоловіків та жінок – які прагнуть подолати гендерну дискримінацію. Пріоритети діяльності: боротьба з множинною дискримінацією жінок, протидія домашньому та гендерно зумовленому насильству.
ЦЕНТР «ЖІНОЧІ ПЕРСПЕКТИВИ»
Пріоритетні напрямки діяльності організації: гендерна рівність, протидія домашньому насильству, протидія торгівлі людьми, підтримка жіночих та правозахисних організацій.
ФОНД НАРОДОНАСЕЛЕННЯ ООН В УКРАЇНІ
Програма “Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні” була розпочата UNFPA у 2017 році і сприяє процесам зміцнення національних механізмів запобігання і реагування на ґендерно зумовлене насильство.
У Міністерстві освіти та науки України наголошують на необхідності поширювати інформацію про діяльність “гарячих ліній”:
1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству дітей;
0800505501 (безкоштовно зі стаціонарних);
527 (безкоштовно з мобільних) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.